Dobra książka,  O chłopcu który poszedł za tatą do Auschwitz

Więź ojca i syna

Czasem w pogoni za pieniądzem bagatelizujemy nasze rodzinne więzi i kompletnie nie przywiązujemy się do nich za mocno. Pieniądze, status, to co posiadamy jest ważniejsze niż nasza pamięć o rodzicach, o rodzeństwie. Wielu ludzi obecnie z wygodnickiego punktu widzenia rezygnuje z chęci posiadania własnego męża, żony, ponieważ nie chce się do nikogo przywiązywać. Wszystko to wina z faktu, że mamy obecnie taki postęp technologiczny. W czasach kiedy ludzie nie mieli tylu dobroci, kiedy nie mieli takiego majątku, rodzinne więzi były solidniejsze oraz mocniejsze. Doskonałym przykładem tego jest książka pt.”O chłopcu który poszedł za tatą do Auschwitz“. Jej autorem jest Jeremy Dronfield.

Historia oparta na faktach

Warto dodać, że zawarta w książce historia oparta jest na faktach. To historia austriackiego Żyda, Gustava Kleinmanna.Wszyscy doskonale wiemy jakie było podejście nazistów do Żydów. Kto nim był mógł spodziewać się represji i dalszych konsekwencji – nawet, jeżeli nic takiego nie zrobił. Po dokonaniu 12 marca 1938 roku anschlussu austriaccy Żydzi bardzo mocno się przestraszyli. Doskonale wiedzieli, że i na nich padnie blady strach. I tak właśnie się stało. Gustav razem ze swoim synem trafili w pierwszej kolejności w 1939 roku do Buchenwaldu, gdzie powoli doświadczał wszelkich represji. Już tam oboje doskonale zrozumieli czym są obozu dla Żydów. Jednak oboje nie poddawali się rozpaczy, bowiem wzajemna obecność ojca i syna obok siebie była dla nich ogromnym wsparciem. Dobre słowo, dobry gest znaczyło dla nich więcej niż milion innych słów. aż do czasu, kiedy imię i nazwisko ojca trafiło na listę osób do wywiezienia do Auschwitz.

Na zawsze razem


Fritz, młody syn Gustava – postanowił, że i on pojedzie z tatą do Auschwitz. Doskonale zdawał sobie sprawę z faktu, że jest to miejsce z którego raczej nikt nie wraca. Jednak to nie było dla niego ważne. Najważniejszy był dla niego ojciec, którego w żadnym wypadku nie chciał zostawiać. Ojciec nie chciał skazywać syna na cierpienie, jednak Fritz nie chciał się słuchać. Jak postanowił tak też zrobił i obaj pojechali w jednym ładunku do obozu zagłady. “O chłopcu który poszedł za tatą do Auschwitz” to jedna z lepszych książek, która zawiera prawdziwą historię będącą idealnym wzorem dla wielu dzisiejszych młodych ludzi. Obaj – ojcowie i syn – przetrwali gehennę obozu i prawdopodobnie dzięki temu możemy poznać dzisiaj ich smutną ale bardzo życiową historię. Warto doceniać swoją rodzinę, warto doceniać to co mamy, ponieważ nigdy nie zdajemy sobie sprawy, kiedy ich wsparcie będzie dla nas ważne.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com